تبلیغات
عادل کشـــــــــــــــــــــــــــــــــاورز - روش های طبیعی در برخورد با مشكلات كشاورزی
class=sch>

 
 
روش های طبیعی در برخورد با مشكلات كشاورزی
نظرات () | ادامه مطلب...

همكاری اردك ها در كشت برنج
علف های هرز در طول فصل زراعی رقیب محصولات كشاورزی بویژه برنج هستند و كشاورزان برای كنترل آنها از سموم علفكش استفاده می كنند. كشت توام برنج با اردك، روش مناسبی برای كنترل علف های هرز در شالیزارهاست كه در قالب پروژه های مشاركتی با كشاورزان به كار گرفته می شود.
برای اجرای كشت توام لازم است تا مزرعه به ارتفاع 60 سانتی متر توسط توری محصور شود. می توان از تورهای ماهیگیری غیرقابل استفاده برای این شیوه استفاده كرد. آشیانه ای برای جوجه اردك ها در حاشیه مزرعه در نظر گرفته می شود تا شب را در آنجا سپری كنند.
جوجه اردك های 2 تا 3 هفته ای را برای فعالیت می توان خریداری یا تولید كرد. زمان رهاسازی جوجه اردك ها 2 تا 3 هفته پس از نشاء برنج در زمین اصلی است. تعداد جوجه اردك بستگی به میزان علف های هرز مزرعه دارند. بین 200 تا 400 قطعه جوجه اردك برای هر هكتار در نظر گرفته می شود. جوجه اردك ها تقریبا از تمام گیاهان موجود در مزرعه به استثنای شالی تغذیه می كنند.
علاوه بر گیاهان موجود در مزرعه، اردك ها از حشرات موجود در مزرعه نیز تغذیه می كنند و در كاهش جمعیت آفاتی مانند كرم ساقه خوار و برگ خوار برنج موثر هستند.
اردك ها همچنین با فرو كردن نوك خود در داخل گل و لای شالیزار موجب تهویه خاك می شوند و گیاه برنج برای بقاء ریشه خود را افزایش می دهد. این افزایش ریشه به جذب بهتر و بیشتر موادغذایی كمك می كند كه نتیجه آن بهبود سلامت گیاه و عملكرد بیشتر برنج خواهد بود. فضولات اردك در شالیزار به حاصلخیزی خاك كمك می كند و نیاز به كودهای شیمیایی كاهش می یابد.
جوجه اردك ها از هفته دوم یا سوم پس از نشاء تا زمان خوشه دهی برنج در مزرعه فعالیت دارند و در زمان خوشه دهی برای جلوگیری از تغذیه خوشه ها، خارج می شوند. هر كشاورز با توجه به ویژگی های مزرعه خود، طراحی كشت توام را می تواند انجام دهد. كشاورزان یك منطقه می توانند برای اجرای كشت توام با یكدیگر مشاركت كنند و به صورت یكجا انجام دهند تا در هزینه ها صرفه جویی شود. در طول مدت فعالیت جوجه اردك ها در شالیزار حدود یك كیلو به وزن آنها اضافه می شود كه با احتساب تعداد آنها در هر هكتار می تواند برای كشاورز درآمد داشته باشد. این شیوه بخصوص برای زمین هایی كه به طور طبیعی توسط دیوار منازل و یا زمین های مجاور محصور شده اند، بسیار موثر و به طراحی كمك خواهد كرد. در زمان خوشه دهی و اقدام برای خارج كردن اردك ها از مزرعه، بسته به تصمیم كشاورز می تواند آنها را بفروشد و یا پرورش آنها را ادامه دهد. در برخی موارد وجین دستی می تواند مكمل خوبی برای كشت توام باشد.
سرخس آزولا یك گیاه آبزی است كه در دهه 1360 از فیلیپین و هند وارد كشور شده و در شالیزارهای شمال كشور رها شد.
این سرخس آزولا كه در زبان محلی به آن «اوتی تی» گفته می شود در مراحل اولیه كشت برای كشاورزان مشكلاتی را به وجود می آورد و از نظر محیط زیست به خفگی تالاب ها منجر شده و مانع از رسیدن آفتاب و هوا به درون آب می شود كه اثرات مخربی در زندگی آبزیان دارد.
مهم ترین مشكل این گیاه آبزی در این است كه دانش استفاده از آن همواره با آن وارد كشور نشد. فعالیت های انجام شده در پروژه ها، نشان داد كه این گیاه می تواند منبع خوبی برای حاصلخیزی خاك شالیزارها باشد و جایگزین بخشی از كودهای ازته شود. بنابراین در برنامه های هفتگی كشاورزان راه های استفاده از سرخس مورد بررسی قرار گرفت و آزمایش هایی برای مدیریت آن به كار گرفته شد.
در بررسی های كشاورزان مشخص شد كه در كشت توام برنج با اردك، كه با هدف كنترل علف های هرز انجام شده است، هیچ گونه اثری از سرخس آزولا باقی نمانده است.
بنابراین موثرترین راه برای كنترل این گیاه كشت توام برنج با اردك است. علاوه بر آن زندگی این گیاه به آب بستگی دارد و می توان با مدیریت آبیاری برای مدتی كوتاه زمین را خشك كرد كه این عمل به كنترل سرخس كمك خواهد كرد.
همچنین براساس مستندات پروژه بین المللی توسعه مناطق تالابی، از سرخس آزولا همچنین می توان برای ادامه پرورش اردك ها پس از خوشه دهی محصول استفاده كرد. این سرخس را می توان همراه با سبوس برنج به عنوان غذای اردك مورد استفاده قرار داد. بنابراین جمع آوری سرخس به شیوه مكانیكی می تواند راه حل دیگری برای كنترل این گیاه آبزی تلقی شود. ولی راه حل دیگری كه می تواند علاوه بر حاصلخیزی خاك به ایجاد اشتغال و درآمد كشاورزان كمك كند، تولید كود كمپوست از این گیاه است.

- تهیه كود از سرخس آزولا
از سرخس آزولا می توان كود گیاهی تولید كرد. این كود می تواند جایگزین خوبی برای كودهای شیمیایی باشد و یا می توان آن را به فروش رسانید. برای تهیه كود كمپوست از سرخس آزولا، گودالی در حاشیه مزرعه به ابعاد 3 متر طول، یك متر عرض و 5/1 متر ارتفاع حفر می شود. بسته به وسعت مزرعه و میزان سرخس ممكن است ابعاد گودال متفاوت یا بیشتر از یك گودال حفر شود.سرخس آزولا در نهر های آب و هم در مزارع رشد می كند و می توان برای تهیه كمپوست از هر دو منبع استفاده كرد. برای جمع آوری آزولا از نهرها بهتر است عرض نهر را در نزدیكی گودال حفر شده با توری مناسب كه سرخس از آن خارج نشود، مسدود كرد. سپس سرخس را از قسمت های بالایی نهر به سمت توری هدایت و جمع آوری كرد. برای ریختن سرخس در گودال بهتر است به مدت 24 ساعت سرخس جمع آوری شده در حاشیه گودال، نگهداری تا رطوبت اضافی آن خارج شود.یك لایه به قطر 20 سانتی متر سرخس و یك لایه كلش در گودال ریخته و این عمل تا 20 انتی متری از سطح زمین ادامه می یابد تا گودال پر شود.
روی گودال را با خاك پوشانیده و برای مدت 4 ماه به همین صورت نگهداری می شود. كمپوست حاصل را می توان در قطعه ای از مزرعه به صورت آزمایشی به كار برد و سپس با شیوه رایج كشاورز، از نظر شادابی و عملكرد محصول مقایسه كرد.افزایش مواد آلی خاك از این طریق موجب رشد موجودات ریزی می شود كه غذای بسیاری از جانداران مفید در آب و خاك است. این شیوه حاصلخیزی خاك را برای تولید محصول بهتر فراهم می كند.بررسی ها نشان می دهد، برنامه ریزی مناسب و مشاركت تمام ذی نفعان برای اجرای مدیریت پایدار كشت بوم اهمیت دارد ومی تواند الگوهای مناسبی برای خروج از مشكلات فعلی به همراه داشته باشد.»
برچسب ها : روش های طبیعی در برخورد با مشكلات كشاورزی-مشكلات كشاورزی-روش های طبیعی در برخورد با مشكلات-همكاری اردك ها در كشت برنج-همكاری اردك ها-
نویسنده : عادل
تاریخ : 1390/06/11
زمان : 20:54
:: بیوتکنولوزی
:: اهمیت زنبور عسل در گرده افشانی گیاهان
:: مقاله آفات چغندر قند
:: سرخرطومی برگ یونجه
:: کرم گرده خوار خرما :
:: سنک ناک (Pear lace bug)
:: ورمی کمپوست چیست؟
:: كرم هلو
:: کرم آلو
:: دانلود فیلم بسیار زیبا با موضوع کشاورزی پایدار
:: دانلود پاورپوینت زنگ زرد گندم
:: دانلود فیلم چاپر ذرت
:: دانلود اکسل کالیبره کردن سمپاش ها
:: دانلود پاورپوینت بسیار زیبا با موضوع استابورن مرکبات
:: پاورپوینت بسیار زیبای !
:: دانلود پاورپوینت بیسار زیبا با موضوع هسته دار شانکرها
:: پاورپوینت فارسی زیبا در مورد بیماری های ناشی ازقارچ Sclerotinia sclerotiorum وکنترل غیر شیمایی آن ها
:: کتاب The Triumph of the Fungi
:: کتاب بیماری های لوبیا
:: کتاب Plant Pathologist’s Pocketbook
:: کلیپ زیبا در مورد تست الیزا
:: کتاب TOMATO YELLOW LEAF CURL VIRUS DISEASE
:: کتابچه بیماری های گوجه فرنگی
:: کتاب واژه های مورد استفاده در نماتدشناسی
:: کتاب VERTICILLIUM WILTS
:: پاورپوینت زیبا در مورد کنترل بیولوژیکی
:: دانلود فیلم با موضوع کنترل بیولوژیکی آفات و بیماری ها
:: دانلود تحقیق مقاله پیرامون پیاز
:: دانلود مقاله آموزش پرورش و تولید میگو
:: دانلود مقاله پرورش و تولید میوه کیوی


 

قالب وبلاگ

هاست لینوكس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب

شارژ ایرانسل

فال حافظ